Απ΄την άλλη εγώ θεωρώ ότι είναι θετική κίνηση, έστω και αν αναγνωρίζεται ως ισότιμο του MEng, δηλαδή ισότιμο με τετραετείς σπουδές όπως πολύ σωστά αναφέρει ο zavi.

Θεωρώ θετικό το ότι καταρχήν αντιλαμβανόμαστε ότι δεν ζούμε αποκομμένοι απ' τον υπόλοιπο κόσμο και ειδικά την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Εφόσον το αντιληφθούμε αυτό και δεχθούμε την "Μπολόνια" που έχουμε συνυπογράψει (άσχετα με το εάν προσωπικά συμφωνώ ή όχι, αυτό είναι κάτι δεδομένο), θα πρέπει να προσαρμόσουμε τα προγράμματα σπουδών και τα πτυχία μας στα πρότυπα αυτά.
Η προσαρμογή δε θα είναι μια διαδικασία ανώδυνη χωρίς τριβές και συγκρούσεις. Εκεί πρέπει εμείς με τη σειρά μας και μέσω των συλλόγων που μας εκπροσωπούν να υπερασπιστούμε τα συμφέροντα μας και αυτό που θεωρούμε δίκαιο.
Και δίκαιο απ' την πλευρά μου είναι, οι πενταετείς σπουδές στο ελληνικό πανεπιστήμιο να αναγνωριστούν ως ισότιμες με MSc στον τομέα που επέλεξε ο καθένας μας. Πχ "MEng Πολιτικός Μηχανικός & MSc Δομοστατικός".

Η αναγνώριση ως ισότιμου του διπλώματος με MEng είναι μεν άδικη αλλά είναι ένα πρώτο βήμα. Αφού όμως γίνει αυτή η αναγνώριση επισήμως τότε πάμε στο επόμενο βήμα.
Το επόμενο βήμα είναι η αναγνώριση της ισοτιμίας με MSc. Αυτή θα έρθει όταν ο κόσμος ενημερωθεί για τη διαφορά του MEng με το MSc και του τι σημαίνει αυτή στην πράξη. Ομολογώ ότι και εγώ την άκουσα για πρώτη φορά από τον Zavi. Όταν λοιπόν ενημερωθούν οι συνάδελφοι για την αδικία τότε ίσως να ενεργοποιηθούν κάποιες δυνάμεις ώστε να πετύχουν οι ΠΕ την ισοτιμία με MSc και οι μηχανικοί ΤΕ την ισοτιμία με MEng.

Υ.Γ.: Θεωρώ ότι δεν πρέπει να γίνεται σύγκριση με την αυτόνομη ίσως πολιτική που ακολουθούν χώρες πολιτικά και οικονομικά μεγαθήρια όπως η Γερμανία. Η Ελλάδα είναι μια μικρή χώρα και για να επιβιώσουμε πρέπει να μπορούμε να κολυμπούμε στα διεθνή "βαθιά" νερά.